CookieConsent

Print

Tikėkimės geriausio, tačiau ruoškimės ir apsaugokime savo finansinį turtą

2015-02-17 07:45
Teisės naujienos

Esant įtemptai geopolitinei ir ekonominei situacijai dažnas susimąsto ne tik apie pačių mūsų saugumą susiklosčius tam tikroms nepaprastoms, neišvengiamoms aplinkybėms, bet ir apie turimo finansinio turto išsaugojimą. Neabejotina, kad egzistuoja tiesioginė koreliacija tarp žmonių tikėjimo, kad gali įvykti kažkas katastrofiško ir jų pasiruošimo tiems įvykiams.  T.y. kuo žmogus labiau tiki galint įvykti nekontroliuojamai situacijai, tuo daugiau pastangų jis deda ruošiantis tokiam įvykiui. Per visą žmonijos egzistavimo laikotarpį yra įrodyta faktais, kad įdėjus net mažiausias pastangas ruošiantis taip pat vadinamam force majeure atvejui, jos vėliau atsiperka su kaupu. Taigi, kodėl nepasiruošus, kol tą galima padaryti.

Finansinio turto apsaugos klausimas pirmiausia turėtų prasidėti nuo turto diversifikavimo, t.y. turimo turto išskaidymo į skirtingas turto klases. Tokiose situacijose derėtų nepamiršti angliškos senos patarlės, kuri pataria nedėti visų kiaušinių į vieną krepšį (angl. k. do not put all your eggs in one basket). Taigi, kas tomis nepaprastomis aplinkybėmis galėtų suteikti didžiausią tikimybę išsaugoti turimą turtą.

Vienas iš populiariausių ir dažniausiai linksniuojamų finansinio turto apsaugos būdų  - auksas. Ir ne be pagrindo. Auksas visada turėjo savo vertę, kuri ilgus metus tik didėjo ir tik paskutiniais pastaraisiais metais, kada įžengėme į defliacinę ekonominę aplinką, aukso vertė mažėjo. Tačiau net ir sumažėjus aukso vertei ir esant kainos mažėjimo tendencijai (aukso kaina nuo 2011 m. rugsėjo mėn. 05 d. pasiektų aukštumu yra nukritus daugiau kaip 35 proc.) auksas išlieka patraukli finansinio turto apsaugos priemonė. Ir nėra taip svarbu, ar auksą laikysite luitais, monetomis, ar juvelyrinių papuošalų pavidalu, svarbu, kad tai būtų materialios formos, o ne investicinė priemonės susieta su šiuo metalu. Žinoma, saugoti visa tai, kas materialu, sukelia tam tikrus nepatogumus ir papildomas rizikas, kaip pvz. aukso laikymo nepatogumo faktorius, vagystės rizika, riboto kiekio su savimi pasiėmimo ir pan., tačiau esant nepaprastom aplinkybėms, auksas galėtų būti ir kaip atsiskaitymo priemonė.

Kita finansinio turto apsaugos priemonė galėtų būti banko sąskaita užsienio banke ir pinigų laikymas joje. Esant nepaprastom aplinkybėms ir turint banko išduotą ir visose pasaulio regionuose pripažįstamą banko kortelę, jums nekils nepatogumų atsiskaitant ja ar išsiimant grynus pinigus iš bankomatų. Žinoma, renkantis konkrečią šalį ir banką sąskaitos atidarymui bei pinigų laikymui, didžiausias dėmesys turėtų būti kreipiamas į tos šalies bendrą saugumo lygį ir bankui suteiktą kredito reitingą. Visada rekomenduotina išsiaiškinti pasirinktoje šalyje valstybės įstaigos draudžiamą pinigų sumą, bei, ar pasirinktas bankas nepriklauso tai pačiai bankų grupei, kur galbūt jau laikote padėtas lėšas. Draudiminio įvykio atveju, tai reikštų kad, laikytos pinigų sumos būtų susumuojamos ir išmokama būtų tik viena konkreti maksimali valstybės draudžiama suna.

Saugių vyriausybių, tokių kaip Jungtinės Amerikos valstijos, Vokietijos, Šveicarijos vertybiniai popieriai taip pat galėtų būti finansinio turto išsaugojimo priemonė, nors ir ne tokia likvidi, kaip gryni pinigai, tačiau saugi. Tam tikrais atvejais, konkrečiose valstybėse, kaip pvz. Anglijoje, vien tik kaip turto išsaugojimo priemonė, netaikant aukšto likvidumo kriterijaus, galėtų būti rekomenduojama ir žemės ūkio paskirties sklypų įsigijimas. Pasaulyje dideliu tempu didėjant žmonių populiacijai, tikėtina, išsivysčiusiose šalyse naudingos ūkio paskirties žemė visada turės savo vertę. Įdomu tai, kad nuo 2003 m. žemės ūkio paskirties žemė Anglijoje pagal vienus iš didžiausių nekilnojamojo turto agentūrų (Knight Fank) apskaičiavimus jau yra pakilusi daugiau kaip 300 proc. Taigi, tam tikra prasme, žemės ūkio paskirties sklypas galėtų būti finansinio saugumo priemonė.

Nors ir sudėtinga, ar netgi neįmanoma nuspėti tolimesnę ateitį, tačiau visiems rekomenduotina įsiklausyti į taip visiems gerai žinomą posakį - tikėkis geriausio, bet būk pasiruošęs blogiausiam. O kaip žinia, viskas pirmiausia prasideda nuo plano...

Susisiekite 
Advokatas, mokesčių konsultantas, teisės projektų vadovas
Telefonas 
+370 5 2691101
Faksas 
+370 5 2691010
Mobilus telefonas 
+370 612 11222
El. paštas 
laimonas.marcinkevicius@juridicon.lt