CookieConsent

Print

JURIDICON advokato komentarai "Verslo žinių" publikacijai "Vargu ar Uber Lietuvoje išvengtų darbo santykių"

2015-09-01 12:45
Mokesčių naujienos

Advokatų kontoros JURIDICON advokatas Laimonas Marcinkevičius „Verslo žinių“ 2015-09-01 publikacijoje „Vargu ar Uber Lietuvoje išvengs darbo santykių“ analizuoja darbo ir individualios veiklos atribojimą Uber taksi vairuotojų veiklos kontekste.

Laimonas Marcinkevičius, advokatų kontoros „Marcinkevičius ir partneriai Juridicon“ advokatas, pabrėžia, kad JAV 2 iš 10 darbuotojų yra neteisingai priskiriami prie nepriklausomų tiekėjų. Darbdavys tokiu atveju patiria 20% mažiau išlaidų – jam nereikia mokėti kompensacijų, socialinio draudimo, pajamų mokesčio, o JAV, kurioje Uber verslas ypač išplėtotas, biudžetas dėl to praranda 3,2 mlrd. USD pajamų mokesčio. Verslas, kuris išvengia darbo santykių, tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse paprastai patiria mažiau išlaidų.

„Uber“ taksi keleiviai užsisako vežimo paslaugą naudodamiesi telefone įrašyta programėle (angl. app), o vairuotojai veikia pagal licencines sutartis (angl. Licence Agreements), keleivius veža savo, o ne „Uber“ bendrovės automobiliais. Šiose sutartyse vairuotojai įvardijami kaip „nepriklausomi tiekėjai“.

„Pagrindinis darbo santykių požymis – kontrolė. Jeigu samdomas nepriklausomas tiekėjas, užsakovui turi rūpėti tik galutinis rezultatas, o ne procesas, priemonės ar metodai“, – teigia p. Marcinkevičius. Anot jo, „Uber“ stengiasi kontroliuoti ne tik rezultatą, bet ir patį procesą. „Uber“ nustato reikalavimus, kaip vairuotojai turėtų valyti savo automobilį, ką gali sakyti keleiviams. Tiesa, „Uber“ nekontroliuoja, kada vairuotojai turi dirbti, vairuotojai taip pat turi teisę rinktis, kur jie dirbs. Galiausiai jie gali rinktis, kokius keleivius paims. „Uber“ visgi taiko išplėstinę kontrolę, nes tik ji sprendžia dėl kainų keleiviams“, – teigia p. Marcinkevičius. „Uber“ vairuotojams nesuteikia darbo vietos ir darbo priemonių, tačiau labai išsamiai nurodo, kaip keleivių vežimo paslaugos turėtų būti teikiamos.

Visą publikaciją skaitykite dienraštyje „Verslo žinios“ (2015 m. rugsėjo 1 d., Nr. 115 (4388), p.15). Publikaciją taip pat galite rasti internete.[1]

Visą straipsnį apie Uber vairuotojų statusą skaitykite čia.

________________________________

[1]Žeimantas, V.V. Vargu ar Uber Lietuvoje išvengtų darbo santykių. 2015-09-01, Verslo Žinios.