Zoho

Print

Mūsų komentarai „Verslo Žinių“ publikacijai: „Asmeninės naudos siekiantys pranešėjai – grėsmė“

2019-04-10 11:15
Pripažinimai

Advokatų kontoros Juridicon advokatas ir mokesčių konsultantas dr. Laimonas Marcinkevičius pateikė savo komentarus dėl potencialių grėsmių verslui po Pranešėjų apsaugos įstatymo įsigaliojimo „Verslo žinių“ publikacijai „Asmeninės naudos siekiantys pranešėjai – grėsmė“ (autorė Eglė Markevičienė).

Publikacijoje aptariamas labai svarbus Pranešėjų apsaugos įstatymo aspektas, kuris gali kelti grėsmę verslui: asmenys, pranešantys apie pažeidimus, gali siekti ne apsaugoti viešąjį interesą, o asmeninių tikslų. Kaip nurodoma publikacijoje, pranešėjui „negalima taikyti neigiamo poveikio priemonių: atleisti iš darbo, perkelti į žemesnes pareigas ar kitą darbo vietą, diskriminuoti, apriboti karjeros galimybes, sumažinti darbo užmokestį ir kt.“, netgi vyriausybė šiais metais planuoja skirti 155 000 eurų, kad galėtų paskatinti pranešėjus ar atlyginti jų patirtą žalą.

Anot advokato dr. Laimono Marcinkevičiaus, ir anksčiau buvo atvejų, kai įsižeidę verslo partneriai, darbuotojai, konkurentai, turėdami konfidencialios informacijos, galėjo pradėti šantažuoti buvusį partnerį, darbdavį ar užsakovą, ir galiausiai jiems pavykdavo išreikalauti nemažas pinigų sumas. „Todėl pranešėjai, vedami privataus intereso, gali teikti pranešimus apie neva daromus teisės pažeidimus ir taip trukdyti verslui dirbti, reikalauti nepagrįstų sumų“, - aiškina advokatas. „Dabar tikėtina, kad materializavęsi kilnūs naujojo įstatymo leidėjų siekiai gali virsti teisėta priemone susidoroti, ne tik sutrikdant įprasta verslo veiklą, bet net sukeliant grėsmę kai kurių teisėtų verslų tęstinumui“, - sako Laimonas Marcinkevičius.

„Tai finansiniai nuostoliai, teisinės rizikos ir verslo trukdymas“, - sako advokatas, tačiau pažymi, grėsmę galima sumažinti ar netgi pašalinti.

„Kad nebūtų ką pranešėjams pranešti, būtina peržiūrėti ir galbūt papildyti įmonės rizikų valdymo sistemos dokumentaciją, personalo atrankos, mokymų ir informacijos saugos aprašus, sukurti įmonėje efektyvią informacijos apie pažeidimus teikimo procedūrą. Tai padės išvengti tokių incidentų ar bent tinkamai jiems pasirengti“, - pabrėžia Laimonas Marcinkevičius.

Visą publikaciją „Asmeninės naudos siekiantys pranešėjai – grėsmė“ skaitykite 2019 m. balandžio 9 d. „Verslo žiniose“.